Windowsiga koos

Mitme operatsioonisüsteemi kasutamine – dualboot, Windowsi säilitamine

Oleks vajalik välja selgitada oma arvuti kõvaketta senine jaotus. Kui  seni on olnud ainukeseks operatsioonisüsteemiks Windows, siis võib arvata et arvuti kõvakettal on ainult üks, kogu ketast hõlmav jaotus (partitsioon).

Kui soovid säilitada olemasolevat Windowsi siis: Linuxi paigaldamiseks on vaja Windowsi partitsioonil teha umbes 6-20 GB vaba ruumi (min vajalik on 4 GB).

Vaba ruumi olemasolu näete kui valite Windowsi all olles “My Computer (Minu arvuti)” ja seal avanevas aknas “C” kettal parema hiireklahvile klõpsates “Propertis (Atribuudid)”.

Kui Teie arvutis on vähem vaba mälu, kui paigaldamsieks minimaalselt vajalik, siis püüdke kustutada Teile mittavajalik info. Kontrollige kas „Prügikast“ on tühjendatud ja interneti ajutised failid kustutatud. Peale mittevajalike failide kustutamist, tuleks teostada ka Windowsi kettaosa defragmenteerimine, ehk kettale laiali paisatud osade kogumine ketta alguisse, et partitsiooni lõppuossa jaäks ühtleselt vaba ruum. Täpsemat õpetust ketta defragmenteerimsie kohta loe siit või uuris googlist märksõnaga “defragmenteerimine“.

Linuxi paigaldamise käigus “surutakse” olemasolev Windowsi partitsioon kokku (vaba kõvaketta mälu arvelt) ja luuakse Linuxile vajalikud partitsioonid juurde. Luuakse põhipartitsioon min 4GB ja Saaleala (250 MB kuni 2GB).